Tot amintiri din copilarie

Discutii despre jocurile din Campionatul National, Liga Mol, Cupa Romaniei, echipe, transferuri, organizare.
Mihai
Le Gros Bill

Tot amintiri din copilarie

Postby Mihai » 16 May 2005, 21:16

Ce-i drept nici parinti mei nu erau nascuti in acei ani dar :)

Iata niste informatii despre sezoane indepartate ale campionatului de hochei pe gheata din Romania.
In sezonul 1936/67 a fost un campionat national jucat cu cele mai bune doua echipe din Bucuresti, cele mai bune doua din Cernauti, Universitatea Cluj si CS Miercurea Ciuc. S-a jucat in sistem campionat fiecare cu fiecare, tur-retur:

Clasament final (Primii patru)
1.Telefon-Club Bucuresti 10 6 2 2 18- 5 14
2.Dragos Voda Cernauti 10 7 0 3 20-12 14
3.Bragadiru Bucuresti 10 6 2 2 13- 7 14
4.Jahn Cernauti 10 4 1 5 10-13 9

Cei mai buni jucatori:
Telefon-Club: Biro, Botez, Vakar and GK Vogel
Dragos Voda: Tomovici, Suc and GK Maesciuc
Bragadiru: Cantacuzino, Radian and GK Fluieras
Jahn: Dietrich, Jereczinski and GK M. Talski

Statistici 38-39:

1938-39:
Ligue Regionale du Sud
-CFR
-Gloria
-Metropola
-Sportul Studentesc
-Telefon-Club-Roman
-Politechnica
-Viforul-Dacia
-Sparta
-Tennis-Club-Roman
-Olimpia
-Venus
-Astra Romana
Toate echipele din Bucuresti

Ligue Regionale du Centre
-SSS Universitatea, Cluj
-Societatea de Patinaj, Cluj
-SS Muresul, Tirgu Mures
-Socitatea de Patinaj, Sighisoara
-Socitatea de Patinaj, Brasov

Ligue Regionale du Nord
-Dragos Voda
-Jahn
-CFR
-Wawel
-Maccabi
-Muncitorul
-Dovbusch
-Victoria
-Borchow
Toate din Cernauti
-Hockey Club, Iasi

Cate echipe, cata pasiune, cata daruire, dar care au disparut undeva in negura timpului.

Pentru informatii multumiri lui Stefan Krueger, un suedez care se intereseaza de hocheiul romanesc.
Image

zsolt77
General Manager

Postby zsolt77 » 16 May 2005, 22:02

E frumos .........ceea ce pot sa spun ca exista o carte cu titlul "50 de ani de hochei in Romania"autor fiind Mihai Flamaropol.In aceasta carte aparuta la inceputul anilor 80 se poate gasi aproape toata istoria hocheiului romanesc,de la celebrul meci Romania-Sua pana la inaugurarea patinoarului artificial din Miercurea Ciuc,date,statistici,campioane, intr-un cuvant lucruri frumoase despre hoicheiul din tara(despre lucrurile mai urate nu prea se scriau carti in romania),deci nu trebuie sa mergem afara sa cunoastem hocheiul din tara!mentionez ca la multi oameni pasionati,din ciuc am vazut aceasta carte,si ca in acele vremuri,a cumpara o asfel de carte era foate greu!!
Vasárnap szól a muzsika, bajnok a Sportklub Csíkszereda

Cata
Prima linie

Postby Cata » 16 May 2005, 22:25

...lucruri bune si frumoase...important e sa ne uitam in fata indiferent de situatia hocheiul romanesc de acum; ce putem sa facem e sa incercam sa mai tinem macar acele 6-7 echipe pe care le avem in viata si sa speram ca dupa era "negoita, pana & co" sa preia cineva conducerea ce-si da interesul pt acest sport si sa prindem si noi vremuri in care campionatul national sa fie mai puternic si impartit pe regiuni(gen nhl)
Image

Mihai
Le Gros Bill

Postby Mihai » 16 May 2005, 23:41

E bine zis ca trebuie sa ne uitam inainte, dar nici nu trebuie sa arucam praf peste trecut, zsolt interesanta carte, poate o faci de un xerox vara asta :) Ca ar fi interesant de citit. Si nu prea gasesti pe internet resurse cu istoria hocheiului romanesc.

Dar ca sa zic asa va dati seama cate echipe erau ? :) Acum ne dorim ca Dinamo sa se desparta de Dunarea si Fortunato sa intre in LNH, lucuri in care imi pun sperante dar care nu cred ca se vor realiza. Acum si cerintele sunt altele, si numai exista patinoare in centrul si nordul tarii care sa sustina centre de juniori si echipe "profesioniste". Mai nou in vacanta de iarna am vazut patinoar artificial in aer liber la Constanta. De ce in alte locuri cu o multa mai mare istorie in a avea un patinoar nu exista inca nimic ? Acestea sunt intrebarile si mai mult se plange dupa investitori dar nici nimeni nu-i prea cauta din pacate.
Image

zimbru
Linia a 4-a

Postby zimbru » 17 May 2005, 14:08

M-am contrazis cu cineva, ca nu ar fi fost hochei la Iasi!
Am avut echipa pana in deceniu 6,evident secolul trecut.
Exista patinuar artificial in Iasi din anii "80,trei luni pe an este deschis publicului si este full dar echipa de hochei nu exista.Ar trebui infiintata o sectie de specialitate pe langa scoala sportiva dar ......poate se schimba ceva prin locurile esentiale.....

Mihai
Le Gros Bill

Postby Mihai » 17 May 2005, 14:36

zimbru wrote:M-am contrazis cu cineva, ca nu ar fi fost hochei la Iasi!
Am avut echipa pana in deceniu 6,evident secolul trecut.
Exista patinuar artificial in Iasi din anii "80,trei luni pe an este deschis publicului si este full dar echipa de hochei nu exista.Ar trebui infiintata o sectie de specialitate pe langa scoala sportiva dar ......poate se schimba ceva prin locurile esentiale.....

Acum ii poti arata statistici din vechime. Cat despre patinoar, e frumos ca exista unul, nu prea frumos ca nu se dezvolta hocheiul :(
Image

zsolt77
General Manager

Postby zsolt77 » 17 May 2005, 20:27

aimbo wrote: zsolt interesanta carte, poate o faci de un xerox vara asta :) Ca ar fi interesant de citit.
Gata ..dupa o zii de cautare am gasit la cine am dat cartea!!De maine incep sa fac xerox :lol: ....Dar daca nu suparati mai scriu cate ceva din carte :lol:
Vasárnap szól a muzsika, bajnok a Sportklub Csíkszereda

Mihai
Le Gros Bill

Postby Mihai » 17 May 2005, 21:10

Eu ziceam sa vin la tine si sa-mi procur o copie xerox :)

Dar daca gasesti pasaje interesante ar fi frumos de spus pe forum.
Image

arpi
Capitan

Postby arpi » 18 May 2005, 14:12

Apropo!! Am si eu cartea despre care e vorba!!
HAJRÁ SZEREDA!!!

Mihai
Le Gros Bill

Postby Mihai » 19 May 2005, 13:36

arpi wrote:Apropo!! Am si eu cartea despre care e vorba!!

Ia te uita, lume interesata de hochei la Miercurea Ciuc :) Daca n-as fi gasit-o nici acolo m-as fi mirat :D Oricum bine de stiut ca exista istoria hocheiului scrisa undeva, doar sa nu dispara.
Image

edmond dantes
Rezerva

Postby edmond dantes » 04 Mar 2007, 19:43

aimbo wrote:
arpi wrote:Apropo!! Am si eu cartea despre care e vorba!!

Ia te uita, lume interesata de hochei la Miercurea Ciuc :) Daca n-as fi gasit-o nici acolo m-as fi mirat :D Oricum bine de stiut ca exista istoria hocheiului scrisa undeva, doar sa nu dispara.

M-ar interesa si pe mine cartea aceasta...poate cineva sa ma ajute, va rog?

Return to “Liga Nationala de Hochei”