View unanswered posts | View active topics It is currently 24 Oct 2014, 18:51

Reply to topic  [ 57 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Amintiri din hochei 
Author Message
Le Gros Bill

Nu e nici o problema, iti uram bun venit si speram ca prezenta sa fie placuta si de lunga durata 8)

05 Nov 2007, 14:34
Profile ICQ
Le Gros Bill

http://www.filebox.ro/download.php?key= ... d467cd5cee

Romania - SUA, Lake Pacid 1980.

14 Nov 2007, 20:37
Profile ICQ
Linia a 4-a

http://www.filebox.ro/download.php?key=f762bda98564686f903948d467cd5cee

Romania - SUA, Lake Pacid 1980.
Mai are cineva meciul asta.......m-a tot chinuie cineva sa-il dau si nu gasesc nicaieri :(

08 Jan 2008, 11:00
Profile YIM
Le Gros Bill

http://www.filebox.ro/download.php?key= ... eb932ac492 pentru 7 zile.

08 Jan 2008, 22:57
Profile ICQ
Linia a 4-a

http://www.filebox.ro/download.php?key=080d6af0f2d153a9040346eb932ac492 pentru 7 zile.

09 Jan 2008, 10:08
Profile YIM
Capitan

Post Re: Amintiri din hochei
Aimbo daca il mai poti pune pt cateva zile ..ti-as ramane indatorat

12 Feb 2008, 15:36
Profile YIM WWW
Stanley Cup Winner 08

same here :)

3.VANCOUVER CANUCKS
4.ATLANTA THRASHERS

12 Feb 2008, 16:03
Profile YIM WWW
Le Gros Bill

http://www.filebox.ro/download.php?key= ... e2dae57964

timp de 7 zile

14 Feb 2008, 00:28
Profile ICQ
Capitan

Scuze n-am reusit sa-l iau in timp util,il mai poate cineva pune va rog!!

14 Mar 2008, 22:38
Profile YIM WWW
Capitan

Mai are cineva meciul asta.......m-a tot chinuie cineva sa-il dau si nu gasesc nicaieri ,n-am reusit sa-l iau cand trebuia.Va rog din suflet.

15 Apr 2008, 21:52
Profile YIM WWW
Le Gros Bill

http://www.filebox.ro/download.php?key= ... 4375968727

Poate acum ai ceva mai mult noroc.

15 Apr 2008, 22:53
Profile ICQ
Le Gros Bill

Lacrimi de bucurie la reîntâlnirea foştilor elevi ai lui Ştefan Tomovici

Acest eveniment hocheistic anual a prins în program şi o cupă rezervată celor ce au terminat de multă vreme activitatea de performanţă.

Trofeul memorial „Constantin Sofronie” i-a readus pe gheaţă pe o parte din foştii sportivi pregătiţi de regretatul Ştefan Tomovici, dar şi în tribune, pe cei care din cauza problemelor medicale nu au putut intra pe gheaţă.

Deşi au început hocheiul la Rădăuţi sau Suceava, o mare parte dintre aceştia au plecat mai apoi la cluburi mai mari, precum Galaţi, Ploieşti, Steaua sau Dinamo, acolo unde s-au şi stabilit.

Cum astfel de întâlniri nu sunt foarte dese pentru cei care nu mai sunt activi în hochei, reîntâlnirea de la acest turneu a adus şi lacrimi de bucurie şi emoţie, dar şi povestiri până în miez de noapte, din vremurile când reprezentau cu cinste cluburile, dar şi naţionalele României, în competiţiile interne şi internaţionale.

La Suceava a fost prezent şi unul dintre primii elevi ai lui Ştefan Tomovici, Octavian Corduban, dar şi cei ce au învăţat să ţină crosa mai târziu, precum Constantin Nistor, Adrian Olinici, Gheorghe Huţan şi Doru Moroşan, rădăuţeni de origine, care locuiesc în Galaţi sau Bucureşti, dar şi cei care au rămas aici, precum Florin Harald, Nicolae Chişciuc, Gheorghe Firitz, Mircea Lupaşcu, la aceştia din urmă adăugându-se în echipa suceveană şi Nicu Moroşan, Dorel Duman, Costel Avasiloaie, Sorin Sirean, Dorin Airinei, Gheorghe Firici, Stelian Dura, Ion Ciocan şi Cristian Brăescu.

„Ştefan Tomovici ne-a deschis ochii în hochei”

Cu toate că au trecut ani buni de când au participat la competiţii, veteranii au făcut spectacol pe gheaţă, unii dintre ei demonstrând că, în ciuda vârstei, nu au uitat să mânuiască cu aceeaşi măiestrie crosa şi pucul.

Este o idee reuşită acest turneu, în care să ne întâlnim noi, cei care am plecat din judeţ prin anii 70, cu prietenii noştri care au rămas în continuare aici. Este un început bun, în care sperăm să se implice mult mai mult autorităţile locale şi judeţene în efortul de a avea la Suceava un patinoar acoperit, deoarece judeţul nostru a fost întotdeauna o pepinieră foarte bună pentru sport. Ştefan Tomovici este cel care ne-a deschis ochii în hochei, dar ne-a tras la început şi câte o bătaie ca să ajungem hocheişti şi se pare că a funcţionat”, au declarat doi dintre foştii elevi, Constantin Nistor şi Gheorghe Huţanu.

05 Feb 2009, 11:19
Profile ICQ
Le Gros Bill

Pe jegkorong.blog.hu au fost postate acum ceva timp niste rezumate ale unor meciuri mai vechi Ungaria - Romania.

link + YouTube 1990

link + YouTube 1998

Allez les bleus ... err .... Hai Romania :)

16 Feb 2009, 21:46
Profile ICQ
Le Gros Bill

Din genul declaratiilor care se bat cap in cap:

hochei.ro/forum (ProSport) (31.12.2008)

Quote:
Ultimele meciuri în care a „închis” poarta României au fost la CM din 2006, din Bulgaria. „Nu ştiu ce s-a întâmplat, pur şi simplu nu am mai fost chemat. Probabil s-au gândit că nu aş mai face faţă, sau nu ştiu... Nu am primit vreo explicaţie, nu mi s-a spus în faţă care este motivul”, afirmă el cu tristeţe.

Data: 16 ian 2007

Reporter: Care este situaţia actuală, v-aţi edificat în privinţa valorii naţionalei după turneul de la Kiev?
Herlea: Echipa are un potenţial bun, avînd în vedere că au lipsit mulţi jucători de bază. Spre exemplu, Timaru este accidentat, iar portarul Radu Viorel, care este poliţist, nu a putut pleca de la serviciu.
Reporter: Nu sînt totuşi cam aceleaşi nume în ultimii ani?
Herlea: Nu cred acest lucru, avem o formaţie echilibrată, în care experienţa veteranilor se completează cu entuziasmul celor tineri.

Acum la ceva mai frumos:

S-au scris mii de pagini despre războiul rece dintre steaua şi Dinamo sau despre nopţile albe din piaţa Universităţii, prilejuite de succesele “generaţiei de aur”. Şi hocheiul românesc are însă eroii săi, poveştile sale pline de umor şi dramatism. În urmă cu cîteva decenii, ne luptam de la egal la egal cu marile forţe ale planetei. azi ne zbatem în anonimat, aducîndu- ne aminte de acest sport doar cu ocazia confruntărilor cu iz naţionalist între teaua şi Miercurea Ciuc. E timpul poate să trecem în revistă măcar o parte din momentele antologice care au marcat hocheiul românesc în “Epoca de aur”. O poveste spusă chiar de unul dintre titanii acelor vremuri, fostul căpitan al tricolorilor, Eduard Pană, actualmente secretar general al federaţiei de specialitate. ascensiunea hocheiului autohton începe în 1964, o dată cu prezenţa la olimpiada de la innsbruck. Trei ani mai tîrziu, românia avea la Viena şansa primei promovări în grupa mondială. Cînd totul mergea ca pe roate, a intervenit însă destinul. "La meciul cu polonia, la 3-2 pentru noi, i s-a rupt crosa fundaşului Czaka. adversarii erau în atac, iar el s-a repezit spre coechipierul Kalamar, să îi ia crosa din mînă! Czaka trăgea, Kalamar nu-i dădea drumul, ca la jocurile cu sfoara. polonezii au profitat şi au marcat pentru 3-3. În episodul următor, am întîlnit ţara gazdă. Conduceam după o jumătate de oră cu 5-0 şi nea mişu Falmaropol a trimis cîţiva titluari la cabine. 5-1 nu-i nimic, 5-2 se mai întîmplă, 5-3 deja este alarmă... urlă după jucători, dar unii erau deja echipaţi prin tribune sau plecaseră. Ce să mai vorbim, un adevărat circ şi pînă la urmă s-a terminat 5-5, ratînd astfel promovarea", rememorează Eduard Pană.

Sechestrati de securitate

Remiza halucinantă cu Austria a stîrnit multe controverse, jucătorii fiind acuzaţi în ţară de non-combat. La partidele de la campionatul mondial a asistat şi un român stabilit în Austria, un oarecare nea Puiu Popescu, prieten cu antrenorul Flamaropol. acesta le-a oferit jucătorilor cîte 100 de şilingi pentru o victorie, bani din care puteau achiziţiona de acolo un ceas pe care îl vindeau acasă cu 1.000 de lei. securiştii din delegaţie au interpretat însă gestul lui nea puiu ca o mită pentru a vinde meciul cu austria. "În tren, la întoarcere, la Ploieşti, s-au urcat nişte securişti şi au început să ne strîngă cu uşa către centrul trenului. pînă la Bucureşti, de frică, am aruncat pe geam aproape tot ce cumpărasem. pe peronul de la nord, din ordinul generalului Buzea, am fost săltaţi ca nişte hoţi şi băgaţi în dube. am fost anchetaţi o zi şi o noapte, iar mie, deşi eram sergent major în miliţie, mi-au lăsat doar o rochie pe care o luasem pentru nevastă-mea!", povesteşte Eduard Pană.

Si inchei cu acelasi Herlea:
Data: 21 oct 2007

SportM: Preşedintele federaţiei, Janos Kurko, este un susţinător declarat al acestei idei că echipele româneşti ar trebui să evolueze şi în alte campioante...
Herlea: Pentru mine nu e nici o surpriză. De cînd îl cunosc, nu l-a interesat decît soarta echipelor din Harghita şi nimic mai mult.

SportM: Pe durata mandatului dumneavoastră la echipa naţională, aţi întîmpinat probleme legate de convocarea unor jucători de la Sport Klub Miercurea Ciuc sau de la Csikszereda?
Herlea: Din păcate, mai mereu şi foarte rar a fost vina jucătorilor. Eu am avut o relaţie bună cu ei, am jucat chiar împreună cîţiva ani pînă să mă las. Îşi doreau să vină la lot, dar nu erau lăsaţi de conducători, printre care şi domnul Kurko.

30 Mar 2009, 22:12
Profile ICQ
Linia a 3-a

La aceasta ora, pe patinoarul Flamaropol se desfasoara un meci amical intre Viena Capitals (amatori) si o selectionata a Romaniei - Old Boys :)
Ii puteti vedea live pe Gliga, Corduban, Coco Cazacu etc.
Un al doilea meci este programat maine de la 14:30.

03 Apr 2009, 13:52
Profile
Reply to topic   [ 57 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next